OMXS30 HIGH / LOW 6

OMXS30 HIGH / LOW är egentligen två portföljer bestående av aktier från OMXS30 indexet. Med vår rankingmetod lägger vi de 15 starkaste i en portfölj (OMXS30HIGH) och den 15 svagaste i en annan portfölj (OMXS30LOW).

Portföljerna ombalanseras varannan månad med start vid årsskiftet.

Viktigt att notera är att aktierna i OMXS30 har olika vikter (se viktning på Wikipeida här), medan aktierna i OMXS30HIGH & OMXS30LOW viktade lika.

Ett syfte med de två portföljerna är att visa vår rankingmetods styrka att gruppera relativt starka aktier (till OMXS30HIGH) och relativt svaga aktier (till OMXS30LOW).

Dessa två portföljer ingår i Plus och Premium medlemskap.

Portföljernas nyckeltal

Andel positiva månader
Avkastning per år

Snittavkastning ALLA månader
Snittavkastning POSITIVA månader
Snittavkastning NEGATIVA månader

Dagens utveckling

OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017-12-150.00%0.04%-1.21%

Utveckling innevarande månad

Data läst
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017-12-15-0.98%0.34%-2.19%

Månadsvis utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

Ackumulerad utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

År - Månad
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017 - 125.09%17.01%-4.14%
2017 - 116.12%16.62%-2.00%
2017 - 1010.18%20.81%1.96%
2017 - 97.95%15.23%-1.84%
2017 - 81.96%8.47%-4.30%
2017 - 72.04%6.83%-1.47%
2017 - 65.62%10.09%-0.48%
2017 - 58.04%10.47%2.19%
2017 - 47.24%12.82%0.24%
2017 - 34.64%8.66%-0.32%
2017 - 23.49%5.61%1.05%
2017 - 11.29%2.53%-0.83%

Utveckling individuella aktier i nuvarande period

Tidigare innehav

Visa tidigare innehav

År
Period
Portfölj
Aktie
Köpkurs
Säljkurs
Avkastning
20175OMX30LOWTele2 AB106.5014.27%
Svenska Cellulosa SCA AB78.6013.91%
Essity AB (publ)250.3012.95%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…52.7012.68%
Lundin Petroleum AB196.9010.49%
ABB219.408.83%
Securitas AB146.907.70%
Alfa Laval AB212.106.64%
AstraZeneca568.003.74%
H & M Hennes & Mauritz AB210.20-0.38%
Svenska Handelsbanken AB120.00-2.36%
Assa Abloy AB176.70-5.00%
Swedbank AB207.80-7.73%
Nordea Bank AB101.20-8.33%
Fingerprint Cards AB20.69-9.29%
OMX30LOW Total3.87%
OMX30HIGHSwedish Match AB315.4010.40%
AB SKF194.709.69%
Sandvik AB152.908.83%
Getinge AB164.807.92%
Electrolux AB296.007.01%
Atlas Copco AB A367.206.47%
Boliden AB293.006.27%
Volvo AB165.905.67%
Atlas Copco AB B332.505.29%
SSAB AB41.104.74%
Autoliv Inc1,050.004.06%
Kinnevik AB274.703.43%
Investor AB414.903.13%
Telia AB38.751.02%
Skanska AB183.70-2.65%
Skandinaviska Enskilda Banken…103.20-3.82%
OMX30HIGH Total4.84%
OMX30OMX301,671.632.06%
OMX30 Total2.06%
4OMX30LOWNordea Bank AB106.904.91%
Swedbank AB214.801.90%
Alfa Laval AB180.00-0.22%
Assa Abloy AB171.80-0.69%
Svenska Cellulosa SCA AB66.25-0.90%
Svenska Handelsbanken AB118.80-1.16%
Securitas AB130.60-2.90%
ABB183.60-3.42%
Tele2 AB92.50-3.75%
Fingerprint Cards AB36.33-3.89%
AstraZeneca472.10-4.30%
H & M Hennes & Mauritz AB201.00-4.51%
Essity AB (publ)220.60-5.77%
Lundin Petroleum AB170.50-7.19%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…46.57-11.21%
OMX30LOW Total-2.87%
OMX30HIGHBoliden AB278.009.62%
Atlas Copco AB B283.608.41%
Atlas Copco AB A311.406.43%
Getinge AB147.605.28%
Electrolux AB288.904.60%
Sandvik AB131.303.14%
Skandinaviska Enskilda Banken…103.401.08%
Telia AB37.90-0.13%
Swedish Match AB283.30-0.25%
SSAB AB40.35-1.08%
Volvo AB135.70-1.09%
AB SKF158.80-1.12%
Autoliv Inc861.00-1.54%
Skanska AB179.50-2.23%
Investor AB371.60-2.98%
Kinnevik AB239.10-3.59%
OMX30HIGH Total1.53%
OMX30OMX301,546.86-0.09%
OMX30 Total-0.09%
3OMX30LOWTelia AB36.7138.797.45%
AstraZeneca497.10572.005.83%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.5060.255.52%
Autoliv Inc1,028.00924.004.23%
Swedish Match AB289.80296.701.54%
Svenska Cellulosa SCA AB257.30294.250.29%
Tele2 AB73.0588.20-1.12%
Nordea Bank AB101.30107.20-1.65%
Swedbank AB220.30205.30-2.19%
Assa Abloy AB169.10185.10-3.54%
Svenska Handelsbanken AB126.60120.60-4.06%
Lundin Petroleum AB198.10162.10-4.14%
H & M Hennes & Mauritz AB253.40209.90-4.33%
Getinge AB146.10164.90-4.74%
Fingerprint Cards AB62.8530.77-12.76%
OMX30LOW Total-0.91%
OMX30HIGHKinnevik AB218.30257.909.09%
Electrolux AB226.30276.104.94%
Investor AB340.50406.000.27%
Skandinaviska Enskilda Banken…95.55101.90-0.10%
SSAB AB34.5838.45-0.44%
Volvo AB106.40143.60-0.90%
Atlas Copco AB B248.60291.10-1.19%
Atlas Copco AB A277.50323.00-2.48%
Securitas AB143.40142.00-3.01%
ABB191.80209.20-3.55%
Alfa Laval AB150.80172.40-5.12%
Skanska AB215.10199.90-5.66%
Sandvik AB112.70132.50-6.82%
Boliden AB237.90229.90-9.20%
AB SKF167.60170.70-12.28%
OMX30HIGH Total-2.43%
OMX30OMX301,517.201,602.53-1.50%
OMX30 Total-1.50%
2OMX30LOWGetinge AB146.10173.1012.99%
Tele2 AB73.0589.2010.46%
Assa Abloy AB169.10191.909.28%
Svenska Cellulosa SCA AB257.30293.405.77%
Swedish Match AB289.80292.203.91%
Nordea Bank AB101.30109.003.02%
AstraZeneca497.10540.502.27%
Svenska Handelsbanken AB126.60125.700.08%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.5057.10-2.81%
Kinnevik AB218.30236.40-3.15%
Swedbank AB220.30209.90-5.83%
H & M Hennes & Mauritz AB253.40219.40-8.05%
Lundin Petroleum AB198.10169.10-8.59%
Fingerprint Cards AB62.8535.27-29.32%
OMX30LOW Total-0.71%
OMX30HIGHVolvo AB106.40144.9022.90%
Sandvik AB112.70142.2015.80%
AB SKF167.60194.6013.21%
Investor AB340.50404.9013.10%
Atlas Copco AB A277.50331.2012.04%
Alfa Laval AB150.80181.7011.20%
Atlas Copco AB B248.60294.6010.34%
Electrolux AB226.30263.109.90%
SSAB AB34.5838.628.09%
Securitas AB143.40146.406.24%
ABB191.80216.906.22%
Telia AB36.7136.10-0.50%
Skandinaviska Enskilda Banken…95.55102.00-1.26%
Skanska AB215.10211.90-1.53%
Autoliv Inc1,028.00886.50-6.49%
Boliden AB237.90253.20-8.13%
OMX30HIGH Total6.95%
OMX30OMX301,517.201,626.993.62%
OMX30 Total3.62%
1OMX30LOWKinnevik AB218.30244.1011.82%
Volvo AB106.40117.9010.81%
Tele2 AB73.0580.7510.54%
Svenska Cellulosa SCA AB257.30277.407.81%
ABB191.80204.206.47%
AstraZeneca497.10528.506.32%
Getinge AB146.10153.204.86%
Assa Abloy AB169.10175.603.84%
Svenska Handelsbanken AB126.60125.60-0.79%
Telia AB36.7136.28-1.17%
Swedish Match AB289.80281.20-2.97%
H & M Hennes & Mauritz AB253.40238.60-5.84%
Lundin Petroleum AB198.10185.00-6.61%
Autoliv Inc1,028.00948.00-7.78%
Fingerprint Cards AB62.8549.90-20.60%
OMX30LOW Total1.11%
OMX30HIGHBoliden AB237.90275.6015.85%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.5058.759.81%
Sandvik AB112.70122.808.96%
Alfa Laval AB150.80163.408.36%
Skandinaviska Enskilda Banken…95.55103.308.11%
Atlas Copco AB B248.60267.007.40%
Atlas Copco AB A277.50295.606.52%
Electrolux AB226.30239.405.79%
Investor AB340.50358.005.14%
Nordea Bank AB101.30105.804.44%
SSAB AB34.5835.733.33%
AB SKF167.60171.902.57%
Swedbank AB220.30222.901.18%
Skanska AB215.10215.200.05%
Securitas AB143.40137.80-3.91%
OMX30HIGH Total5.57%
OMX30OMX301,517.201,570.173.49%
OMX30 Total3.49%

 

Aktierna i aktieportföljen är tillgängliga för dig som är medlem
Logga in Bli medlem