OMXS30 HIGH / LOW 4

OMXS30 HIGH / LOW är egentligen två portföljer bestående av aktier från OMXS30 indexet. Med vår rankingmetod lägger vi de 15 starkaste i en portfölj (OMXS30HIGH) och den 15 svagaste i en annan portfölj (OMXS30LOW).

Portföljerna ombalanseras 4 gånger per år vid varje kvartalsskifte.

Viktigt att notera är att aktierna i OMXS30 har olika vikter (se viktning på Wikipeida här), medan aktierna i OMXS30HIGH & OMXS30LOW viktade lika.

Ett syfte med de två portföljerna är att visa vår rankingmetods styrka att gruppera relativt starka aktier (till OMXS30HIGH) och relativt svaga aktier (till OMXS30LOW).

Dessa två portföljer ingår i Plus och Premium medlemskap.

Portföljernas nyckeltal

Andel positiva månader
Avkastning per år

Snittavkastning ALLA månader
Snittavkastning POSITIVA månader
Snittavkastning NEGATIVA månader

Dagens utveckling

OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017-12-150.00%-0.36%-0.95%

Utveckling innevarande månad

Data läst
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017-12-15-0.98%-1.59%-0.46%

Månadsvis utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

Ackumulerad utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

År - Månad
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017 - 125.09%12.43%0.12%
2017 - 116.12%14.24%0.59%
2017 - 1010.18%18.87%4.23%
2017 - 97.95%13.74%0.00%
2017 - 81.96%7.07%-2.51%
2017 - 72.04%5.45%0.38%
2017 - 65.62%8.98%1.11%
2017 - 58.04%9.83%3.36%
2017 - 47.24%11.41%2.04%
2017 - 34.64%7.20%1.36%
2017 - 23.49%5.61%1.05%
2017 - 11.29%2.53%-0.83%

Utveckling individuella aktier i nuvarande period

Tidigare innehav

Visa tidigare innehav

År
Period
Portfölj
Aktie
Köpkurs
Säljkurs
Avkastning
20173OMX30LOWAstraZeneca547.5010.99%
Alfa Laval AB198.9010.25%
Nordea Bank AB110.408.34%
Assa Abloy AB186.007.51%
Swedbank AB225.206.83%
ABB201.606.05%
Svenska Cellulosa SCA AB69.003.22%
Svenska Handelsbanken AB122.902.25%
Securitas AB136.401.41%
H & M Hennes & Mauritz AB211.000.24%
Lundin Petroleum AB178.20-2.99%
Tele2 AB93.20-3.02%
Essity AB (publ)221.60-5.34%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…46.77-10.83%
Fingerprint Cards AB22.81-39.66%
OMX30LOW Total-0.32%
OMX30HIGHAtlas Copco AB B315.8020.72%
Atlas Copco AB A344.9017.87%
Autoliv Inc1,009.0015.38%
Volvo AB157.0014.43%
AB SKF177.5010.52%
Sandvik AB140.5010.37%
Getinge AB152.708.92%
Boliden AB275.708.71%
Kinnevik AB265.607.10%
Investor AB402.305.04%
Skandinaviska Enskilda Banken…107.304.89%
Skanska AB188.702.78%
Telia AB38.361.08%
Swedish Match AB285.700.60%
Electrolux AB276.600.14%
SSAB AB39.24-3.80%
OMX30HIGH Total7.80%
OMX30OMX301,637.825.79%
OMX30 Total5.79%
2OMX30LOWFingerprint Cards AB62.8537.8022.85%
Lundin Petroleum AB198.10183.7013.33%
Tele2 AB73.0596.108.96%
Swedbank AB220.30210.802.68%
Svenska Cellulosa SCA AB257.30300.952.19%
Skandinaviska Enskilda Banken…95.55102.300.39%
H & M Hennes & Mauritz AB253.40210.500.29%
Svenska Handelsbanken AB126.60120.20-0.33%
Kinnevik AB218.30248.00-3.84%
Swedish Match AB289.80284.00-4.28%
Nordea Bank AB101.30101.90-4.94%
Assa Abloy AB169.10173.00-6.54%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.5052.45-12.95%
AstraZeneca497.10493.30-13.76%
Getinge AB146.10140.20-14.98%
OMX30LOW Total-0.73%
OMX30HIGHBoliden AB237.90253.6010.31%
SSAB AB34.5840.796.09%
Alfa Laval AB150.80180.404.64%
Electrolux AB226.30276.200.04%
Telia AB36.7137.95-2.17%
Sandvik AB112.70127.30-3.92%
Volvo AB106.40137.20-4.46%
Securitas AB143.40134.50-5.28%
Autoliv Inc1,028.00874.50-5.36%
Investor AB340.50383.00-5.67%
AB SKF167.60160.60-5.92%
Skanska AB215.10183.60-8.15%
ABB191.80190.10-9.13%
Atlas Copco AB A277.50292.60-9.41%
Atlas Copco AB B248.60261.60-10.13%
OMX30HIGH Total-3.24%
OMX30OMX301,517.201,548.19-3.39%
OMX30 Total-3.39%
1OMX30LOWVolvo AB106.40132.3024.34%
Tele2 AB73.0585.5517.11%
Svenska Cellulosa SCA AB257.30289.0012.32%
AstraZeneca497.10558.0012.25%
Kinnevik AB218.30239.009.48%
ABB191.80209.409.18%
Assa Abloy AB169.10184.308.99%
Getinge AB146.10157.207.60%
Telia AB36.7137.592.40%
Swedish Match AB289.80291.500.59%
Svenska Handelsbanken AB126.60122.90-2.92%
Lundin Petroleum AB198.10181.80-8.23%
H & M Hennes & Mauritz AB253.40229.00-9.63%
Autoliv Inc1,028.00918.00-10.70%
Fingerprint Cards AB62.8536.14-42.50%
OMX30LOW Total2.02%
OMX30HIGHSandvik AB112.70133.9018.81%
Atlas Copco AB B248.60284.8014.56%
Atlas Copco AB A277.50316.3013.98%
Boliden AB237.90267.0012.23%
Alfa Laval AB150.80169.1012.14%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.5059.8011.78%
Investor AB340.50377.2010.78%
Electrolux AB226.30249.1010.08%
AB SKF167.60177.305.79%
Skandinaviska Enskilda Banken…95.5599.704.34%
SSAB AB34.5835.472.57%
Nordea Bank AB101.30102.300.99%
Skanska AB215.10211.00-1.91%
Securitas AB143.40140.00-2.37%
Swedbank AB220.30207.60-5.76%
OMX30HIGH Total7.20%
OMX30OMX301,517.201,587.634.64%
OMX30 Total4.64%

 

Aktierna i aktieportföljen är tillgängliga för dig som är medlem
Logga in Bli medlem