OMX30 HIGH / LOW 2

OMXS30 HIGH / LOW är egentligen två portföljer bestående av aktier från OMXS30 indexet. Med vår rankingmetod lägger vi de 15 starkaste i en portfölj (OMXS30HIGH) och den 15 svagaste i en annan portfölj (OMXS30LOW). Detta sker när indexet revideras (första handelsdag i januari och första handelsdag i juli). Portföljerna hålls under hela perioden fram till nästa revidering. Då läser vi av rankningen igen och uppdaterar portföljerna.

Viktigt att notera är att aktierna i OMXS30 har olika vikter (se viktning på Wikipeida här), medan aktierna i OMXS30HIGH & OMXS30LOW viktade lika.

Ett syfte med de två portföljerna är att visa vår rankingmetods styrka att gruppera relativt starka aktier (till OMXS30HIGH) och relativt svaga aktier (till OMXS30LOW).

Dessa två portföljer är gratis att följa, signa upp dig här

Portföljernas nyckeltal

Andel positiva månader
Avkastning per år

Snittavkastning ALLA månader
Snittavkastning POSITIVA månader
Snittavkastning NEGATIVA månader

Dagens utveckling

OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017-10-23-0.36%0.40%-0.15%

Utveckling innevarande månad

Data läst
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2017-10-231.45%2.92%1.84%

Månadsvis utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

Ackumulerad utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

År - Månad
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
Period
2017 - 109.51%17.10%1.81%2
2017 - 97.95%13.79%-0.03%2
2017 - 81.96%7.11%-2.54%2
2017 - 72.04%5.49%0.35%1
2017 - 65.62%8.55%1.51%1
2017 - 58.04%9.71%3.47%1
2017 - 47.24%11.40%2.06%1
2017 - 34.64%7.20%1.36%1
2017 - 23.49%5.61%1.05%1
2017 - 11.29%2.53%-0.83%1

Utveckling individuella aktier i nuvarande period

Tidigare innehav

Visa tidigare innehav

År
Period
Portfölj
Aktie
Köpkurs
Säljkurs
Avkastning
20171OMX30LOWTele2 AB73.0596.1031.55%
Volvo AB106.40137.2028.95%
Svenska Cellulosa SCA AB257.30300.9516.96%
Kinnevik AB218.30248.0013.61%
Telia AB36.7137.953.38%
Assa Abloy AB169.10173.002.31%
AstraZeneca497.10493.30-0.76%
ABB191.80190.10-0.89%
Swedish Match AB289.80284.00-2.00%
Getinge AB146.10140.20-4.04%
Svenska Handelsbanken AB126.60120.20-5.06%
Lundin Petroleum AB198.10183.70-7.27%
Autoliv Inc1,028.00874.50-14.93%
H & M Hennes & Mauritz AB253.40210.50-16.93%
Fingerprint Cards AB62.8537.80-39.86%
OMX30LOW Total0.33%
OMX30HIGHElectrolux AB226.30276.2022.05%
Alfa Laval AB150.80180.4019.63%
SSAB AB34.5840.7917.96%
Sandvik AB112.70127.3012.95%
Investor AB340.50383.0012.48%
Skandinaviska Enskilda Banken…95.55102.307.06%
Boliden AB237.90253.606.60%
Atlas Copco AB A277.50292.605.44%
Atlas Copco AB B248.60261.605.23%
Nordea Bank AB101.30101.900.59%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.5052.45-1.96%
AB SKF167.60160.60-4.18%
Swedbank AB220.30210.80-4.31%
Securitas AB143.40134.50-6.21%
Skanska AB215.10183.60-14.64%
OMX30HIGH Total5.25%
OMX30OMX301,517.201,548.192.04%
OMX30 Total2.04%

 

Bli medlem kostnadsfritt för att se aktierna i OMXS30HIGH & OMXS30LOW.

Aktierna i aktieportföljen är tillgängliga för dig som är medlem
Logga in Bli medlem