OMXS30 HIGH / LOW 2

OMXS30 HIGH / LOW är egentligen två portföljer bestående av aktier från OMXS30 indexet. Med vår rankingmetod lägger vi de 15 starkaste i en portfölj (OMXS30HIGH) och den 15 svagaste i en annan portfölj (OMXS30LOW). Detta sker när indexet revideras (första handelsdag i januari och första handelsdag i juli). Portföljerna hålls under hela perioden fram till nästa revidering. Då läser vi av rankningen igen och uppdaterar portföljerna.

Viktigt att notera är att aktierna i OMXS30 har olika vikter (se viktning på Wikipeida här), medan aktierna i OMXS30HIGH & OMXS30LOW viktade lika.

Ett syfte med de två portföljerna är att visa vår rankingmetods styrka att gruppera relativt starka aktier (till OMXS30HIGH) och relativt svaga aktier (till OMXS30LOW).

Dessa två portföljer är gratis att följa, signa upp dig här

Portföljernas nyckeltal

Andel positiva månader
Avkastning per år

Snittavkastning ALLA månader
Snittavkastning POSITIVA månader
Snittavkastning NEGATIVA månader

Dagens utveckling

OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2018-06-21-1.45%-1.29%-1.17%

Utveckling innevarande månad

Data läst
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2018-06-21-0.03%-0.78%0.52%

Månadsvis utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

Ackumulerad utveckling av OMXS30, OMXS30HIGH, OMXS30LOW

År - Månad
OMX30
OMX30HIGH
OMX30LOW
2018 - 62.13%17.60%-9.53%
2018 - 52.16%18.53%-10.00%
2018 - 43.53%20.40%-5.96%
2018 - 31.20%16.28%-9.81%
2018 - 24.36%16.21%-4.83%
2018 - 15.01%17.12%-4.19%
2017 - 123.94%12.60%-1.63%
2017 - 116.12%14.65%0.22%
2017 - 1010.18%19.30%3.85%
2017 - 97.95%13.79%-0.03%
2017 - 81.96%7.11%-2.54%
2017 - 72.04%5.49%0.35%
2017 - 65.62%8.55%1.51%
2017 - 58.04%9.71%3.47%
2017 - 47.24%11.40%2.06%
2017 - 34.64%7.20%1.36%
2017 - 23.49%5.61%1.05%
2017 - 11.29%2.53%-0.83%

Utveckling individuella aktier i nuvarande period

Tidigare innehav

Visa tidigare innehav

År
Period
Portfölj
Aktie
Köpkurs
Säljkurs
Avkastning
20172OMX30LOWSvenska Cellulosa SCA AB84.5526.48%
ABB220.3015.89%
AstraZeneca568.5015.24%
Alfa Laval AB193.807.43%
Securitas AB143.206.47%
Tele2 AB100.804.89%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.852.67%
Lundin Petroleum AB187.802.23%
Essity AB (publ)233.00-0.47%
Assa Abloy AB170.40-1.50%
Nordea Bank AB99.30-2.55%
Swedbank AB197.90-6.12%
Svenska Handelsbanken AB112.20-6.66%
H & M Hennes & Mauritz AB169.30-19.57%
Fingerprint Cards AB15.81-58.17%
OMX30LOW Total-0.92%
OMX30HIGHAtlas Copco AB A354.2021.05%
Atlas Copco AB B314.6020.26%
Autoliv Inc1,047.0019.73%
Swedish Match AB323.2013.80%
AB SKF182.2013.45%
Sandvik AB143.7012.88%
Kinnevik AB277.3011.81%
Volvo AB152.7011.30%
Boliden AB280.6010.65%
SSAB AB44.9010.08%
Investor AB374.10-2.32%
Telia AB36.55-3.69%
Electrolux AB264.30-4.31%
Skandinaviska Enskilda Banken…96.30-5.87%
Skanska AB170.00-7.41%
Getinge AB119.00-15.12%
OMX30HIGH Total6.64%
OMX30OMX301,576.941.86%
OMX30 Total1.86%
1OMX30LOWTele2 AB73.0596.1031.55%
Volvo AB106.40137.2028.95%
Svenska Cellulosa SCA AB257.30300.9516.96%
Kinnevik AB218.30248.0013.61%
Telia AB36.7137.953.38%
Assa Abloy AB169.10173.002.31%
AstraZeneca497.10493.30-0.76%
ABB191.80190.10-0.89%
Swedish Match AB289.80284.00-2.00%
Getinge AB146.10140.20-4.04%
Svenska Handelsbanken AB126.60120.20-5.06%
Lundin Petroleum AB198.10183.70-7.27%
Autoliv Inc1,028.00874.50-14.93%
H & M Hennes & Mauritz AB253.40210.50-16.93%
Fingerprint Cards AB62.8537.80-39.86%
OMX30LOW Total0.33%
OMX30HIGHElectrolux AB226.30276.2022.05%
Alfa Laval AB150.80180.4019.63%
SSAB AB34.5840.7917.96%
Sandvik AB112.70127.3012.95%
Investor AB340.50383.0012.48%
Skandinaviska Enskilda Banken…95.55102.307.06%
Boliden AB237.90253.606.60%
Atlas Copco AB A277.50292.605.44%
Atlas Copco AB B248.60261.605.23%
Nordea Bank AB101.30101.900.59%
Telefonaktiebolaget LM Ericsso…53.5052.45-1.96%
AB SKF167.60160.60-4.18%
Swedbank AB220.30210.80-4.31%
Securitas AB143.40134.50-6.21%
Skanska AB215.10183.60-14.64%
OMX30HIGH Total5.25%
OMX30OMX301,517.201,548.192.04%
OMX30 Total2.04%

 

Bli medlem kostnadsfritt för att se aktierna i OMXS30HIGH & OMXS30LOW.

Aktierna i aktieportföljen är tillgängliga för dig som är medlem
Logga in Bli medlem