Aktieportfölj 6

Vi rankar alla aktier med marknadsvärde över 200 MSEK och skapar aktieportföljer med de starkaste aktierna i varje bransch. Rankingen är en sammanställning av nyckeltal för värde, kvalitet och trend.

När perioden löper ut balanserar vi om aktieportföljerna. Detta genom att åter identifiera aktierna med högst ranking som vi tar in i våra aktieportföljer. Starka behålls, medan svaga byts ut. Vi nollställer också våra stopp-loss med nya startnivåer.

Medlemmar får mailutskick inför varje ombalansering.

Aktieportfölj 6 har 20 aktier och ombalanseras varannan månad, totalt 6 gånger per år.

Portföljens nyckeltal

Andel positiva månader
Avkastning per år

Snittavkastning ALLA månader
Snittavkastning POSITIVA månader
Snittavkastning NEGATIVA månader

Utveckling innevarande år

Utan Stop Loss

Med Stop Loss

Ackumulerad utveckling

Utveckling från portföljstart

Månadsvis ackumulerad utveckling

Månadsvis utveckling i tabell

År-Månad
Portfölj utan SL
PORTFÖLJ UTAN SL ACK.
Portfölj med 20% SL
Portfölj med 15% SL
Portfölj med 10% SL
Portfölj med 5% SL
OMXPI
Period
2018 - 43.50%18.39%3.50%3.50%2.62%2.22%2
2018 - 3-1.48%14.39%-1.48%-1.48%-1.45%-1.81%-2.47%2
2018 - 20.23%16.11%0.07%-0.68%-0.65%-1.85%-0.77%1
2018 - 1-0.96%15.84%-0.75%-0.75%-0.94%-0.31%1.67%1
2017 - 12-1.32%16.97%-1.29%-1.04%-1.28%-1.09%-1.22%6
2017 - 11-2.81%18.54%-2.80%-2.70%-3.24%-2.98%-3.58%6
2017 - 101.81%21.97%1.81%1.75%1.89%2.73%1.96%5
2017 - 96.35%19.79%6.35%6.35%6.35%5.73%5.54%5
2017 - 80.86%12.64%0.17%0.27%-0.18%1.27%-0.81%4
2017 - 7-4.05%11.68%-4.05%-4.00%-3.35%-3.03%-3.03%4
2017 - 6-5.18%16.40%-5.18%-5.18%-5.18%-5.18%-1.96%3
2017 - 53.58%22.76%3.58%3.58%3.58%3.58%0.99%3
2017 - 47.81%18.52%7.81%7.81%7.81%7.81%3.51%2
2017 - 30.85%9.93%0.85%0.85%0.85%0.85%1.01%2
2017 - 25.74%9.00%5.74%5.74%5.74%5.74%2.93%1
2017 - 13.08%3.08%3.08%3.08%3.08%3.08%1.29%1

Resultaten redovisas utan hänsyn till courage

Aktuell aktieportfölj och tidigare innehav

Tidigare innehav

Visa tidigare innehav

ÅR - Per.
Aktie
Köp-kurs
Utdel-ning
Senast kurs
Utv i per.
SL 20% utlöst
Utv i per. 20% SL
SL 15% utlöst
Utv i per. 15% SL
SL 10% utlöst
Utv i per. 10% SL
SL 5% utlöst
Utv i per. 5% SL
2017 - 5Avega AB28.4039.5039.08%39.08%39.08%39.08%39.08%
SAS AB19.6025.9032.14%32.14%32.14%32.14%32.14%
Knowit AB1220153.0025.41%25.41%25.41%25.41%25.41%
Drillcon AB6.608.1523.48%23.48%23.48%23.48%23.48%
Sandvik AB131.30152.9016.45%16.45%16.45%16.45%16.45%
VBG AB130.50150.0014.94%14.94%14.94%14.94%14.94%
Investor AB371.60414.9011.65%11.65%11.65%11.65%11.65%
Eurocon Consulting AB6.507.2010.77%10.77%10.77%10.77%10.77%
Creades AB2720301.0010.66%10.66%10.66%10.66%10.66%
HomeMaid AB15.3016.9010.46%10.46%10.46%10.46%10.46%
Klövern AB10.830.111.305.26%5.26%5.26%5.26%5.26%
Electrolux AB288.93.75296.003.76%3.76%3.76%3.76%Ja-3.70%
SSAB AB40.35041.101.86%1.86%1.86%1.86%Ja-5.00%
Scandic Hotels AB109.50108.00-1.37%-1.37%-1.37%-1.37%Ja-5.00%
Granges AB88.25086.75-1.70%-1.70%-1.70%-1.70%Ja-5.00%
Bulten AB1220118.75-2.66%-2.66%-2.66%-2.66%-2.66%
Clas Ohlson AB1586.25144.75-4.43%-4.43%-4.43%Ja-6.04%Ja-1.04%
Wise AB61058.00-4.92%-4.92%-4.92%-4.92%Ja-5.00%
Peab AB91.25081.25-10.96%-10.96%-10.96%Ja-10.00%Ja-5.00%
JM AB2550220.90-13.37%-13.37%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
2017 - 5 Total8.33%8.33%Ja8.24%Ja8.46%Ja8.15%
2017 - 4Drillcon AB5.137506.6028.47%28.47%28.47%28.47%28.47%
Avega Group AB ser. B25.4028.4011.81%11.81%11.81%11.81%Ja-5.00%
Eurocon606.508.33%8.33%8.33%8.33%8.33%
Acando26.4027.303.41%3.41%3.41%3.41%3.41%
Creades2660272.002.26%2.26%2.26%2.26%Ja-5.00%
HomeMaid Hemservice AB ser. B15015.302.00%2.00%2.00%2.00%2.00%
Bulten AB1200122.001.67%1.67%1.67%1.67%1.67%
Scandic Hotels109.50109.500.00%0.00%0.00%0.00%Ja-5.00%
Svolder AB ser. B213.50206.50-3.28%-3.28%-3.28%-3.28%Ja-5.00%
Stille AB64.45833333061.50-4.59%-4.59%-4.59%Ja-10.00%Ja-5.00%
Knowit AB129.750122.00-5.97%-5.97%-5.97%-5.97%Ja-5.00%
Nederman Holding AB2350220.00-6.38%-6.38%-6.38%-6.38%Ja-5.00%
Industrivärlden C2020188.20-6.83%-6.83%-6.83%-6.83%Ja-5.00%
Investor AB ser. B4060371.60-8.47%-8.47%-8.47%Ja-10.00%Ja-5.00%
Skanska B199.90179.50-10.21%-10.21%-10.21%Ja-10.00%Ja-5.00%
Peab102.2091.25-10.71%-10.71%-10.71%Ja-10.00%Ja-5.00%
NCC237.30207.30-12.64%-12.64%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
JM AB298.10255.00-14.46%-14.46%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
Semcon63.5053.25-16.14%-16.14%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
Feelgood3.602.86-20.56%Ja-20.00%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
2017 - 4 Total-3.12%Ja-3.09%Ja-2.93%Ja-2.23%Ja-1.56%
2017 - 3Stille56.5165.5015.93%15.93%15.93%15.93%15.93%
Peab B96.83.6105.809.30%9.30%9.30%9.30%9.30%
Avega25.31.326.705.53%5.53%5.53%5.53%5.53%
Drillcon5.250.35.453.81%3.81%3.81%3.81%3.81%
Investor B404.911417.002.99%2.99%2.99%2.99%2.99%
Knowit130.53.75133.502.30%2.30%2.30%2.30%2.30%
Homemaid15.91.0516.050.94%0.94%0.94%0.94%0.94%
Industrivärlden C2065.25207.250.61%0.61%0.61%0.61%0.61%
Caperio Holding AB33.5033.40-0.30%-0.30%-0.30%-0.30%-0.30%
JM311.89.5307.60-1.35%-1.35%-1.35%-1.35%-1.35%
Öresund1624.75159.25-1.70%-1.70%-1.70%-1.70%-1.70%
Skanska B211.98.25208.15-1.77%-1.77%-1.77%-1.77%-1.77%
Loomis B321.58310.00-3.58%-3.58%-3.58%-3.58%-3.58%
Bulten1261121.00-3.97%-3.97%-3.97%-3.97%-3.97%
Svolder B225.50213.50-5.32%-5.32%-5.32%-5.32%-5.32%
Nederman Holding2615.5240.50-7.85%-7.85%-7.85%-7.85%-7.85%
Nobina543.148.80-9.63%-9.63%-9.63%-9.63%-9.63%
GHP12.750.311.25-11.76%-11.76%-11.76%-11.76%-11.76%
UTG46.9440.40-13.86%-13.86%-13.86%-13.86%-13.86%
Alltele23.81.520.00-15.97%-15.97%-15.97%-15.97%-15.97%
2017 - 3 Total-1.78%-1.78%-1.78%-1.78%-1.78%
2017 - 2Profil Gruppen1003136.5036.50%36.50%36.50%36.50%36.50%
Industrivärlden C178.80206.0015.21%15.21%15.21%15.21%15.21%
Nederman Holding232.55.5266.5014.62%14.62%14.62%14.62%14.62%
Peab B85.4096.8013.35%13.35%13.35%13.35%13.35%
Stille50.75157.5013.30%13.30%13.30%13.30%13.30%
Semcon58.52.2566.2513.25%13.25%13.25%13.25%13.25%
JM283.89.5321.3013.21%13.21%13.21%13.21%13.21%
Investor B3580404.9013.10%13.10%13.10%13.10%13.10%
GHP11.550.313.0512.99%12.99%12.99%12.99%12.99%
Bure980109.5011.73%11.73%11.73%11.73%11.73%
Bulten115.751127.009.72%9.72%9.72%9.72%9.72%
Knowit125.253.75134.257.19%7.19%7.19%7.19%7.19%
Avega24.1025.304.98%4.98%4.98%4.98%4.98%
Svolder B2150225.504.88%4.88%4.88%4.88%4.88%
Skanska B215.28.25220.152.30%2.30%2.30%2.30%2.30%
Bredband21.030.031.040.97%0.97%0.97%0.97%0.97%
Wise63063.500.79%0.79%0.79%0.79%0.79%
Homemaid15.8015.900.63%0.63%0.63%0.63%0.63%
Elektra Gruppen68.754.2567.75-1.45%-1.45%-1.45%-1.45%-1.45%
New Wave65062.75-3.46%-3.46%-3.46%-3.46%-3.46%
2017 - 2 Total9.19%9.19%9.19%9.19%9.19%
2017 - 1Knowit89.750.00125.2539.55%39.55%39.55%39.55%39.55%
Semcon460.0058.527.17%27.17%27.17%27.17%27.17%
Acando25.90.0032.425.10%25.10%25.10%25.10%25.10%
Homemaid13.20.0015.819.70%19.70%19.70%19.70%19.70%
New Wave55.250.006517.65%17.65%17.65%17.65%17.65%
Svolder B1920.0021511.98%11.98%11.98%11.98%11.98%
GHP10.350.0011.5511.59%11.59%11.59%11.59%11.59%
Stille45.80.0050.7510.81%10.81%10.81%10.81%10.81%
Kabe B191.50.002109.66%9.66%9.66%9.66%9.66%
Alltele17.30.0018.88.67%8.67%8.67%8.67%8.67%
BBTools1910.00204.57.07%7.07%7.07%7.07%7.07%
Avega22.70.0024.16.17%6.17%6.17%6.17%6.17%
Investor B340.50.003585.14%5.14%5.14%5.14%5.14%
Loomis B271.10.00280.13.32%3.32%3.32%3.32%3.32%
KappAhl50.50.0050.750.50%0.50%0.50%0.50%0.50%
Skanska B215.10.00215.20.05%0.05%0.05%0.05%0.05%
Gränges860.0082.25-4.36%-4.36%-4.36%-4.36%-4.36%
Bure103.50.0098-5.31%-5.31%-5.31%-5.31%-5.31%
Wise67.50.0063-6.67%-6.67%-6.67%-6.67%-6.67%
Catella B22.90.0021-8.30%-8.30%-8.30%-8.30%-8.30%
2017 - 1 Total8.97%8.97%8.97%8.97%8.97%

Aktuell portfölj

Aktierna i aktieportföljen är tillgängliga för dig som är medlem
Logga in Bli medlem