Aktieportfölj 4

Vi rankar alla aktier med marknadsvärde över 200 MSEK och skapar aktieportföljer med de starkaste aktierna i varje bransch. Rankingen är en sammanställning av nyckeltal för värde, kvalitet och trend.

När perioden löper ut balanserar vi om aktieportföljerna. Detta genom att åter identifiera aktierna med högst ranking som vi tar in i våra aktieportföljer. Starka behålls, medan svaga byts ut. Vi nollställer också våra stopp-loss med nya startnivåer.

Medlemmar får mailutskick inför varje ombalansering.

Aktieportfölj 4 ombalanseras 4 gånger per år. Detta sker vid kvartalsskiftena

Portföljens nyckeltal

Andel positiva månader
Avkastning per år

Snittavkastning ALLA månader
Snittavkastning POSITIVA månader
Snittavkastning NEGATIVA månader

Utveckling innevarande år

Utan Stop Loss

Med Stop Loss

Ackumulerad utveckling

Utveckling från portföljstart

 

Månadsvis ackumulerad utveckling

Månadsvis utveckling i tabell

År-Månad
Portfölj utan SL
PORTFÖLJ UTAN SL ACK.
Portfölj med 20% SL
Portfölj med 15% SL
Portfölj med 10% SL
Portfölj med 5% SL
OMXPI
Period
2017 - 12-1.02%57.56%-1.02%-1.14%-0.61%-0.62%-0.60%4
2017 - 11-2.87%59.18%-2.87%-2.86%-3.05%-2.06%-3.58%4
2017 - 103.29%63.89%3.29%3.29%2.93%3.00%1.96%4
2017 - 95.62%58.68%3.96%4.71%5.12%2.56%5.54%3
2017 - 80.86%50.23%0.17%0.27%-0.18%1.27%-0.81%3
2017 - 7-4.05%48.95%-4.05%-4.00%-3.35%-3.03%-3.03%2
2017 - 6-4.87%55.24%-4.87%-4.87%-4.87%-4.87%-1.96%2
2017 - 51.48%63.18%1.48%1.48%1.48%1.48%0.99%2
2017 - 48.92%60.80%8.92%8.92%8.92%8.92%3.51%2
2017 - 3-1.89%47.63%-1.89%-1.89%-1.89%-1.89%1.01%1
2017 - 25.74%50.48%5.74%5.74%5.74%5.74%2.93%1
2017 - 13.08%42.31%3.08%3.08%3.08%3.08%1.29%1
2016 - 124.22%38.05%4.22%4.22%4.22%4.22%2.98%4
2016 - 110.74%32.46%0.74%0.74%0.74%0.74%1.41%4
2016 - 101.79%31.48%1.79%1.79%1.79%1.79%-1.15%4
2016 - 96.12%29.16%6.12%6.12%6.12%6.12%1.80%3
2016 - 85.33%21.71%5.33%5.33%5.33%5.33%2.46%3
2016 - 711.49%15.55%11.49%11.49%11.49%11.49%5.44%3
2016 - 6-2.00%3.64%-2.00%-2.00%-2.00%-2.00%-3.60%2
2016 - 54.18%5.76%4.18%4.18%4.18%4.18%1.65%2
2016 - 4-0.78%1.52%-0.78%-0.78%-0.78%-0.78%-0.60%2
2016 - 35.25%2.32%5.25%5.25%5.25%5.25%1.02%1
2016 - 21.65%-2.78%1.65%1.65%1.65%1.65%1.94%1
2016 - 1-4.36%-4.36%-4.36%-4.36%-4.36%-4.36%-7.07%1

Resultaten redovisas utan hänsyn till courage

Aktuell aktieportfölj och tidigare innehav

Tidigare innehav

Visa tidigare innehav

ÅR - Per.
Aktie
Köp-kurs
Utdel-ning
Senast kurs
Utv i per.
SL 20% utlöst
Utv i per. 20% SL
SL 15% utlöst
Utv i per. 15% SL
SL 10% utlöst
Utv i per. 10% SL
SL 5% utlöst
Utv i per. 5% SL
2017 - 3Drillcon AB5.1508.5065.05%65.05%65.05%65.05%65.05%
Avega Group AB ser. B25.4031.5024.02%24.02%24.02%24.02%Ja-5.00%
Acando26.4029.4011.36%11.36%11.36%11.36%11.36%
HomeMaid Hemservice AB ser. B15016.7011.33%11.33%11.33%11.33%11.33%
Eurocon606.6510.83%10.83%10.83%10.83%10.83%
Svolder AB ser. B213.50229.007.26%7.26%7.26%7.26%Ja-5.00%
Bulten AB1200126.005.00%5.00%5.00%5.00%5.00%
Creades2660276.503.95%3.95%3.95%3.95%Ja-5.00%
Industrivärlden C2020206.302.13%2.13%2.13%2.13%Ja-5.00%
Nederman Holding AB2350240.002.13%2.13%2.13%2.13%Ja-5.00%
Scandic Hotels109.50111.752.05%2.05%2.05%2.05%Ja-5.00%
Knowit AB129.750130.500.58%0.58%0.58%0.58%Ja-5.00%
Investor AB ser. B4060402.30-0.91%-0.91%-0.91%Ja-10.00%Ja-5.00%
Skanska B199.90188.70-5.60%-5.60%-5.60%Ja-10.00%Ja-5.00%
Feelgood3.603.23-10.28%Ja-20.00%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
Stille AB64.5057.50-10.85%-10.85%-10.85%Ja-10.00%Ja-5.00%
Peab102.2089.90-12.04%-12.04%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
JM AB298.10255.90-14.16%Ja-20.00%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
Semcon63.5052.25-17.72%-17.72%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
NCC237.30193.20-18.58%-18.58%Ja-15.00%Ja-10.00%Ja-5.00%
2017 - 3 Total2.78%Ja2.00%Ja2.67%Ja3.28%Ja1.43%
2017 - 2Stille54.751.0065.5019.63%19.63%19.63%19.63%19.63%
Investor B363.8011.00417.0014.62%14.62%14.62%14.62%14.62%
Semcon57.502.2565.7514.35%14.35%14.35%14.35%14.35%
Drillcon4.800.305.4513.54%13.54%13.54%13.54%13.54%
Knowit118.503.75133.5012.66%12.66%12.66%12.66%12.66%
Avega23.801.3026.7012.18%12.18%12.18%12.18%12.18%
Wise62.003.0067.759.27%9.27%9.27%9.27%9.27%
JM282.909.50307.608.73%8.73%8.73%8.73%8.73%
Bulten112.251.00121.007.80%7.80%7.80%7.80%7.80%
Industrivärlden C194.105.25207.256.77%6.77%6.77%6.77%6.77%
Gunnebo44.801.2047.806.70%6.70%6.70%6.70%6.70%
Alltele19.101.5020.004.71%4.71%4.71%4.71%4.71%
Svolder B204.500.00213.504.40%4.40%4.40%4.40%4.40%
Homemaid15.401.0516.054.22%4.22%4.22%4.22%4.22%
Nederman Holding231.505.50240.503.89%3.89%3.89%3.89%3.89%
Bufab95.502.0095.00-0.52%-0.52%-0.52%-0.52%-0.52%
Elektra Gruppen67.254.2565.00-3.35%-3.35%-3.35%-3.35%-3.35%
Oscar Properties82.000.7576.00-7.32%-7.32%-7.32%-7.32%-7.32%
GHP 12.400.3011.25-9.27%-9.27%-9.27%-9.27%-9.27%
UTG50.754.0040.40-20.39%-20.39%-20.39%-20.39%-20.39%
2017 - 2 Total5.13%5.13%5.13%5.13%5.13%
2017 - 1Knowit89.750.00118.5032.03%32.03%32.03%32.03%32.03%
Semcon46.000.0057.5025.00%25.00%25.00%25.00%25.00%
GHP 10.350.0012.4019.81%19.81%19.81%19.81%19.81%
Stille45.800.0054.7519.54%19.54%19.54%19.54%19.54%
Acando25.900.0030.8018.92%18.92%18.92%18.92%18.92%
Homemaid13.200.0015.4016.67%16.67%16.67%16.67%16.67%
New Wave55.250.0062.5013.12%13.12%13.12%13.12%13.12%
Alltele17.300.0019.1010.40%10.40%10.40%10.40%10.40%
Investor B340.500.00363.806.84%6.84%6.84%6.84%6.84%
Svolder B192.000.00204.506.51%6.51%6.51%6.51%6.51%
Kabe B191.500.00203.006.01%6.01%6.01%6.01%6.01%
Avega22.700.0023.804.85%4.85%4.85%4.85%4.85%
Loomis B271.100.00283.604.61%4.61%4.61%4.61%4.61%
BBTools191.000.00192.000.52%0.52%0.52%0.52%0.52%
Skanska B215.100.00209.20-2.74%-2.74%-2.74%-2.74%-2.74%
Gränges86.000.0082.00-4.65%-4.65%-4.65%-4.65%-4.65%
Bure103.500.0098.00-5.31%-5.31%-5.31%-5.31%-5.31%
Wise67.500.0062.00-8.15%-8.15%-8.15%-8.15%-8.15%
KappAhl50.500.0046.30-8.32%-8.32%-8.32%-8.32%-8.32%
Catella B22.900.0018.90-17.47%-17.47%-17.47%-17.47%-17.47%
2017 - 1 Total6.91%6.91%6.91%6.91%6.91%
2016 - 4EnergyO Solutions Russia AB7.800.0010.2531.41%31.41%31.41%31.41%31.41%
Wise Group AB54.250.0067.5024.42%24.42%24.42%24.42%24.42%
KappAhl AB43.701.2551.7518.42%18.42%18.42%18.42%18.42%
Acando AB ser. B22.100.0025.9017.19%17.19%17.19%17.19%17.19%
Nilrngruppen AB ser. B66.750.0077.7516.48%16.48%16.48%16.48%16.48%
Biotage AB40.100.0045.9014.46%14.46%14.46%14.46%14.46%
Knowit AB80.000.0089.7512.19%12.19%12.19%12.19%12.19%
Svolder AB ser. B178.502.75194.759.10%9.10%9.10%9.10%9.10%
New Wave Group AB ser. B50.750.0055.258.87%8.87%8.87%8.87%8.87%
Skanska AB ser. B200.300.00215.107.39%7.39%7.39%7.39%7.39%
Avega Group AB ser. B21.200.0022.707.08%7.08%7.08%7.08%7.08%
Catella AB ser. B22.000.0022.904.09%4.09%4.09%4.09%4.09%
NAXS AB47.700.0049.403.56%3.56%3.56%3.56%3.56%
Bure Equity AB100.750.00103.502.73%2.73%2.73%2.73%2.73%
B&B TOOLS AB ser. B191.500.00191.00-0.26%-0.26%-0.26%-0.26%-0.26%
Grnges AB87.500.0086.00-1.71%-1.71%-1.71%-1.71%-1.71%
Semcon AB47.000.0046.00-2.13%-2.13%-2.13%-2.13%-2.13%
Swedish Match AB314.800.00289.80-7.94%-7.94%-7.94%-7.94%-7.94%
GHP Specialty Care AB12.000.0010.35-13.75%-13.75%-13.75%-13.75%-13.75%
Besqab AB231.000.00199.00-13.85%-13.85%-13.85%-13.85%-13.85%
2016 - 4 Total6.89%6.89%6.89%6.89%6.89%
2016 - 3Nilrngruppen AB ser. B41.500.0066.7560.84%60.84%60.84%60.84%60.84%
GHP SPECIALTY CARE8.150.0012.0047.24%47.24%47.24%47.24%47.24%
KABE HUSVAG -B-139.000.00199.0043.17%43.17%43.17%43.17%43.17%
BURE EQUITY71.500.00100.7540.91%40.91%40.91%40.91%40.91%
ELANDERS -B-81.759.20114.7040.31%40.31%40.31%40.31%40.31%
ACANDO -B-15.800.0022.1039.87%39.87%39.87%39.87%39.87%
BIOTAGE29.400.0040.1036.39%36.39%36.39%36.39%36.39%
KNOWIT60.750.0080.0031.69%31.69%31.69%31.69%31.69%
SVOLDER -B-138.000.00178.5029.35%29.35%29.35%29.35%29.35%
LAMMHUL DES GRP -B-46.500.0058.0024.73%24.73%24.73%24.73%24.73%
Grnges AB73.000.0087.5019.86%19.86%19.86%19.86%19.86%
BULTEN81.750.0097.5019.27%19.27%19.27%19.27%19.27%
BUFAB57.250.0068.0018.78%18.78%18.78%18.78%18.78%
KAPPAHL37.100.0043.7017.79%17.79%17.79%17.79%17.79%
CATELLA -B-18.800.0022.0017.02%17.02%17.02%17.02%17.02%
B&B TOOLS -B-170.005.00196.5015.59%15.59%15.59%15.59%15.59%
AVEGA GROUP -B-18.600.0021.2013.98%13.98%13.98%13.98%13.98%
NAXS NORD ACCESS FD48.100.0047.70-0.83%-0.83%-0.83%-0.83%-0.83%
CONCORDIA -B-15.800.0015.30-3.16%-3.16%-3.16%-3.16%-3.16%
AXFOOD161.400.00151.40-6.20%-6.20%-6.20%-6.20%-6.20%
2016 - 3 Total25.33%25.33%25.33%25.33%25.33%
2016 - 2TETHYS OIL54.001.0065.0020.37%20.37%20.37%20.37%20.37%
B&B TOOLS -B-149.500.00170.0013.71%13.71%13.71%13.71%13.71%
KABE HUSVAG -B-132.004.00143.008.33%8.33%8.33%8.33%8.33%
AXFOOD150.000.00161.407.60%7.60%7.60%7.60%7.60%
GHP SPECIALTY CARE7.750.158.307.10%7.10%7.10%7.10%7.10%
ELANDERS -B-78.752.2083.956.60%6.60%6.60%6.60%6.60%
NAXS NORD ACCESS FD49.802.5050.601.61%1.61%1.61%1.61%1.61%
CATELLA -B-19.300.6019.400.52%0.52%0.52%0.52%0.52%
DRILLCON3.600.453.600.00%0.00%0.00%0.00%0.00%
STILLE24.900.8024.30-2.41%-2.41%-2.41%-2.41%-2.41%
CONCORDIA -B-16.700.0515.85-5.09%-5.09%-5.09%-5.09%-5.09%
EOLUS VIND -B-21.000.0019.60-6.67%-6.67%-6.67%-6.67%-6.67%
UNL TRAVEL GROUP29.603.0026.90-9.12%-9.12%-9.12%-9.12%-9.12%
MYCRONIC73.754.0066.75-9.49%-9.49%-9.49%-9.49%-9.49%
ACANDO -B-19.801.2017.00-14.14%-14.14%-14.14%-14.14%-14.14%
2016 - 2 Total1.26%1.26%1.26%1.26%1.26%
2016 - 1STILLE16.800.0024.9048.21%48.21%48.21%48.21%48.21%
KNOWIT56.500.0066.0016.81%16.81%16.81%16.81%16.81%
ACANDO -B-17.200.0019.8015.12%15.12%15.12%15.12%15.12%
ELANDERS -B-68.500.0078.7514.96%14.96%14.96%14.96%14.96%
BREDBAND2 I SKANDI0.660.020.728.33%8.33%8.33%8.33%8.33%
AXFOOD146.809.00159.008.31%8.31%8.31%8.31%8.31%
KABE HUSVAG -B-124.000.00132.006.45%6.45%6.45%6.45%6.45%
GRANGES -144A-S70.000.0070.500.71%0.71%0.71%0.71%0.71%
TELIA COMPANY42.190.0042.17-0.05%-0.05%-0.05%-0.05%-0.05%
GUNNEBO45.000.0043.30-3.78%-3.78%-3.78%-3.78%-3.78%
BILIA -A-192.000.00182.00-5.21%-5.21%-5.21%-5.21%-5.21%
TETHYS OIL57.500.0054.00-6.09%-6.09%-6.09%-6.09%-6.09%
EOLUS VIND -B-24.001.5022.50-6.25%-6.25%-6.25%-6.25%-6.25%
NAXS NORD ACCESS FD54.000.0049.80-7.78%-7.78%-7.78%-7.78%-7.78%
CATELLA -B-21.500.0019.30-10.23%-10.23%-10.23%-10.23%-10.23%
CONCORDIA -B-19.500.0016.70-14.36%-14.36%-14.36%-14.36%-14.36%
ROTTNEROS8.150.006.05-25.77%-25.77%-25.77%-25.77%-25.77%
2016 - 1 Total2.32%2.32%2.32%2.32%2.32%

Aktuell portfölj

Aktierna i aktieportföljen är tillgängliga för dig som är medlem
Logga in Bli medlem